Calendar

October 1

Access Contemporary Music
1,001 Afternoons in Chicago
CD Release Party
Stories by Ben Hecht
Music by Seth Boustead and Amos Gillespie
7 p.m. Fine Arts Building, 410 S. Michigan Ave.
acmusic.org; 773-334-3650

Orion Ensemble
Sebastian Huydts, pianist
Stephen Boe, violist
Robert Kassinger, bassist
Dvorak: Slavonic Dances for piano four hands
Jim Gailloreto: As of Yet
Coltrane/Gailloreto: Giant Steps
Gould: Benny’s Gig
Schubert: “Trout” Quintet
7:30 p.m. Sherwood Music School, Columbia College
orionensemble.org

Baroque Band
Garry Clarke, conductor
Xavier Sabata, countertenor
Music includes:
Handel: Mad scene from Orlando
Vivaldi: Mad scene from Orlando furioso
7:30 p.m. Grainger Ballroom, Symphony Center

October 2

Lyric Opera of Chicago
Mozart: Don Giovanni
Mariusz Kwiecien, Kyle Ketelsen, Marina Rebeka, Ana Maria Martinez, Andriana Chuchman, Antonio Poli, Michael Sumuel, Andrea Silvestrelli; Sir Andrew Davis, conductor
2 p.m. Civic Opera House

Baroque Band
Garry Clarke, conductor
Xavier Sabata, countertenor
Music includes:
Handel: Mad scene from Orlando
Vivaldi: Mad scene from Orlando furioso
7:30 p.m. Augustana Lutheran Church, Hyde Park

Chicago Symphony Orchestra
Riccardo Muti, conductor
Christopher Martin, trumpeter
Panufnik: Concerto in modo antico
Stravinsky: Suite from The Firebird
Tchaikovsky: Symphony No. 3 (Polish)
8 p.m. Symphony Center
cso.org; 312-294-3000

October 3

Yiming Zhang, pianist
Albeniz: “Triana” from Iberia Book ll
Beethoven: Piano Sonata No. 23 (Appassionata)
Lisan Wang: Fantasy-Sonata Black Soil –The Memory of Er-Ren-Zhuan
12 p.m. PianoForte Studios, 1335 Michigan Ave.

Chicago Symphony Orchestra
Riccardo Muti, conductor
Christopher Martin, trumpeter
Panufnik: Concerto in modo antico
Stravinsky: Suite from The Firebird
Tchaikovsky: Symphony No. 3 (Polish)
1:30 p.m. Symphony Center
cso.org; 312-294-3000

Kaia String Quartet
Ruben Gonzales/ Colnot: Ameritangos
Julian Orbon: String Quartet No. 1
Elbio Barilari: Antique Store (selections)
Gustavo Leone: Una Voz, Un Grito, Un Lamento
Piazzolla: Cuatro Estaciones Portenas
7 p.m. Insituto Cervantes

October 4

Spektral Quartet
Julien Labro, bandoneon
Diego Schissi: Liquido 5
Saluzzi: Minguito
Zenon: El Club de la Serpiente
Villa-Lobos: “Melodia Sentimentale” from Floresta do Amazonas
Pascoal: Suite Norte, Sul, Leste, Oeste
Barrios: La Catedra, 3rd movement
Otero: De Ahora en Mas
2 p.m. Fullerton Hall, Art Institute

Chicago Symphony Orchestra
Riccardo Muti, conductor
Christopher Martin, trumpeter
Panufnik: Concerto in modo antico
Stravinsky: Suite from The Firebird
Tchaikovsky: Symphony No. 3 (Polish)
8:30 p.m. Symphony Center
cso.org; 312-294-3000

October 5

Lyric Opera of Chicago
Mozart: Don Giovanni
Mariusz Kwiecien, Kyle Ketelsen, Marina Rebeka, Ana Maria Martinez, Andriana Chuchman, Antonio Poli, Michael Sumuel, Andrea Silvestrelli; Sir Andrew Davis, conductor
2 p.m. Civic Opera House

American Music Project
Chicago Q Ensemble
Amy Wurtz, pianist
Fine: Fantasia for string trio
Diamond: String Quartet No. 2
Wurtz: Piano Quintet (world premiere)
3 p.m. Ganz Hall, Roosevelt University
americanmusicproject.net

Orion Ensemble
Sebastian Huydts, pianist
Stephen Boe, violist
Robert Kassinger, bassist
Dvorak: Slavonic Dances for piano four hands
Jim Gailloreto: As of Yet
Coltrane/Gailloreto: Giant Steps
Gould: Benny’s Gig
Schubert: “Trout” Quintet
7:30 p.m. Nichols Concert Hall, Evanston
orionensemble.org

Fifth House Ensemble
Black Violet Act ll: The Great Exodus of the Tamed
Shostakovich: Piano Quintet Op. 57
Prokofiev: Quintet Op. 39
Harbison: Quintet for Winds
Bloch: Prayer
Burhans: In Time of Despair
8:30 p.m. Constellation, 3111 N. Western Ave.

October 6

Lyric Opera of Chicago
Strauss: Capriccio
Renée Fleming. Anne Sofie von Otter, Bo Skovhus, William Burden, Audun Iversen, Peter Rose; Sir Andrew Davis, conductor
2 p.m. Civic Opera House

Belgrade Philharmonic Orchestra
Muhai Tand, conductor
Zeljko Lucic, baritone
Tchaikovsky: Slavonic March, Op. 31
Verdi: “Pieta, rispetto, amore” from Macbeth
Verdi: Ballet Music from Macbeth
Verdi: “Pari siamo” from Rigoletto
Sibelius: Symphony No. 2
7:30 p.m. Symphony Center

October 7

Fifth House Ensemble
Black Violet Act ll: The Great Exodus of the Tamed
Shostakovich: Piano Quintet Op. 57
Prokofiev: Quintet Op. 39
Harbison: Quintet for Winds
Bloch: Prayer
Burhans: In Time of Despair
7 p.m. Mayne Stage

October 8

Lyric Opera of Chicago
Mozart: Don Giovanni
Mariusz Kwiecien, Kyle Ketelsen, Marina Rebeka, Ana Maria Martinez, Andriana Chuchman, Antonio Poli, Michael Sumuel, Andrea Silvestrelli; Sir Andrew Davis, conductor
2 p.m. Civic Opera House

Civic Orchestra of Chicago
Cliff Colnot, conductor
Haydn: Symphony No. 104 (London)
Beethoven: Symphony No. 5
8 p.m. Symphony Center

October 9

Lyric Opera of Chicago
Strauss: Capriccio
Renée Fleming. Anne Sofie von Otter, Bo Skovhus, William Burden, Audun Iversen, Peter Rose; Sir Andrew Davis, conductor
7:30 p.m. Civic Opera House

Chicago Symphony Orchestra
Jaap van Zweden, conductor
Robert Chen, violin
Bartók: Rhapsody No. 1
Bartók: Rhapsody No. 2
Mahler: Symphony No. 5
8 p.m. Symphony Center
cso.org; 312-294-3000

October 10

Chicago Symphony Orchestra
Jaap van Zweden, conductor
Robert Chen, violin
Bartók: Rhapsody No. 1
Bartók: Rhapsody No. 2
Mahler: Symphony No. 5
1:30 p.m. Symphony Center
cso.org; 312-294-3000

University of Chicago Presents
Danish String Quartet
Haydn: String Quartet Op. 20 No.5
Olesen: the extinguishable
Schubert: String Quartet No. 15 D. 887
7:30 p.m. Mandel Hall, Hyde Park
chicagopresents.uchicago.edu; 773-702-8068

Elgin Symphony Orchestra
Stephen Squires, conductor
Matthew Agnew, cellist
Respighi: The Birds
Haydn: Cello Concerto in C Major
Sibelius: Symphony No. 5
7:30 p.m. Schaumberg Prairie Center for the Arts

eighth blackbird
Matt Ulery’s In the Ivory
9:30 p.m. Constellation, 3111 N. Western Ave.

October 11

Lyric Opera of Chicago
Mozart: Don Giovanni
Mariusz Kwiecien, Kyle Ketelsen, Marina Rebeka, Ana Maria Martinez, Andriana Chuchman, Antonio Poli, Michael Sumuel, Andrea Silvestrelli; Sir Andrew Davis, conductor
7:30 p.m. Civic Opera House

Elgin Symphony Orchestra
Stephen Squires, conductor
Matthew Agnew, cellist
Respighi: The Birds
Haydn: Cello Concerto in C Major
Sibelius: Symphony No. 5
7:30 p.m. Hemmens Cultural Center, Elgin

Chicago a cappella
John William Trotter, music director
Global Transcendence
World Sacred Harmony and Chant
8 p.m. Pilgrim Congregational Church, Oak Park

October 12

Lyric Opera of Chicago
Strauss: Capriccio
Renée Fleming. Anne Sofie von Otter, Bo Skovhus, William Burden, Audun Iversen, Peter Rose; Sir Andrew Davis, conductor
2 p.m. Civic Opera House

Elgin Symphony Orchestra
Stephen Squires, conductor
Matthew Agnew, cellist
Respighi: The Birds
Haydn: Cello Concerto in C Major
Sibelius: Symphony No. 5
2:30 p.m. Hemmens Cultural Center, Elgin

Chicago Symphony Orchestra
Jaap van Zweden, conductor
Robert Chen, violin
Bartók: Rhapsody No. 1
Bartók: Rhapsody No. 2
Mahler: Symphony No. 5
3 p.m. Symphony Center
cso.org; 312-294-3000

University of Chicago Presents
Pacifica Quartet
Mendelssohn: String Quartet Op. 80
Ran: Glitter, Doom, Shards, Memory
Beethoven: String Quartet Op. 59 No. 2
3 p.m. Logan Center for the Arts, Hyde Park
chicagopresents.uchicago.edu; 773-702-8068

Chicago a cappella
John William Trotter, music director
Global Transcendence
World Sacred Harmony and Chant
4 p.m. Wentz Concert Hall, Naperville

Yulia Lipmanovich, pianist
Schumann: Grand Sonata Op. 11
Schumann: Papillons Op. 2
Schumann: Carnaval Op. 9
4 p.m. PianoForte Studios, 1335 S. Michigan Ave.

ICE (International Contemporary Ensemble)
Fujikura: Minima for flute, clarinet, oboe, bassoon and hammered dulcimer
Davis: Simple Songs of Birth and Return for mbira and electronics
Thomas: Capricci for flute and clarinet
Fujikura: Phantom Splinter for oboe, clarinet, bassoon and electronics
Zorn: The Tempest for flute, clarinet and drums
6 p.m. Hideout, 1354 W. Wabansia

Ensemble Dal Niente
Anywhen Ensemble
Fujikura: PoyoPoyo for solo horn
Martino: Cinque Frammenti for oboe and bass
Golombisky: new work for oboe, horn, and bass
8:30 p.m. Constellation, 3111 N. Western Ave.

October 13

Fulcrum Point New Music Project
Discoveries of Emerging Composers
Compositions by U of C students
6 p.m. Merit School of Music

October 14

Lyric Opera of Chicago
Mozart: Don Giovanni
Mariusz Kwiecien, Kyle Ketelsen, Marina Rebeka, Ana Maria Martinez, Andriana Chuchman, Antonio Poli, Michael Sumuel, Andrea Silvestrelli; Sir Andrew Davis, conductor
7:30 p.m. Civic Opera House

October 15

Lyric Opera of Chicago
Strauss: Capriccio
Renée Fleming. Anne Sofie von Otter, Bo Skovhus, William Burden, Audun Iversen, Peter Rose; Sir Andrew Davis, conductor
7:30 p.m. Civic Opera House

October 16

Baroque Band
Music from Colonial Spain
6 p.m. Fullerton Hall, Art Institute

Takács Quartet
Marc-André Hamelin, pianist
Haydn: String Quartet Op. 64 No.3
Debussy: String Quartet
Franck: Piano Quintet
7:30 p.m. Symphony Center
cso.org; 312-294-3000

ICE (International Contemporary Ensemble)
Music of Lee Hyla:
We Speak Etruscan
Passeggiata
Winter/Fall
Pre-Amnesia
Basic Training
String Quartet No. 4
7:30 p.m. Lutkin Hall, Evanston

October 17

Lyric Opera of Chicago
Mozart: Don Giovanni
Mariusz Kwiecien, Kyle Ketelsen, Marina Rebeka, Ana Maria Martinez, Andriana Chuchman, Antonio Poli, Michael Sumuel, Andrea Silvestrelli; Sir Andrew Davis, conductor
7:30 p.m. Civic Opera House

Anastasia Antropova, piano
Music of Chopin, including:
Nocturnes
6 Preludes Op. 28
Polonaise-Fantasie Op.61
Sonata No. 3
Mazurkas Op. 67
7:30 p.m. PianoForte Studios, 1335 S. Michigan Ave.

Chris Thile, mandolinist
Edgar Meyer, bassist
Original compositions
8 p.m. Symphony Center

October 18

Tessa Lark, violinist
Program TBA
2 p.m. Martin Theater, Ravinia
ravinia.org; 847-266-5100

Bella Voce
Andrew Lewis, conductor
Anglican choral music by Walton, Tavener, MacMillan, Byrd, Tallis, Philips and Parsons
7:30 p.m. Grace Lutheran Church, River Forest

London Philharmonic Orchestra
Vladimir Jurowski, conductor
Jean-Efflam Bavouzet, pianist
Lindberg: Chorale
Rachmaninov: Rhapsody on a Theme of Paganini
Shostakovich: Symphony No. 8
8 p.m. Symphony Center
cso.org; 312-294-3000

Chicago a cappella
John William Trotter, music director
Global Transcendence
World Sacred Harmony and Chant
8 p.m. Nichols Concert Hall, Evanston

Ensemble Dal Niente
Chou Wen-chung at the U of C
Chou: Twilight Colors for flute, oboe, clarinet, violin, viola and cello
Chou: The Willows Are New for solo piano
Chou: Ode to Eternal Pine for flute, clarinet, violin, cello, percussion and piano
Varese: Density 21.5 for solo flute
8 p.m. Performance Penthouse, Logan Center for the Arts

Illinois Philharmonic Orchestra
David Danzmayr, conductor
Lisa Smirnova, pianist
Still: American Scene
Gulda: Concerto for Myself
Beethoven: Symphony No. 5
8 p.m. Lincoln-Way North Performing Arts Center

Festival Pablo Casals Prades Collective
Milhaud: La creation du monde
Mozart: Clarinet Quintet
Prokofiev: Overture on Hebrew Themes 
Fauré: Piano Quartet No. 1
8:30 p.m. Bennett Gordon Hall, Ravinia

October 19

Pilgrim Chamber Players
Bernstein: Sonata for clarinet and piano
Ben Haim: Serenade for flute and string trio
Golijov: Lullaby and Doina for flute, clarinet, string trio and bass
Schubert: “Trout” Quintet
5 p.m. Highland Park Community House

Bella Voce
Andrew Lewis, conductor
Anglican choral music by Walton, Tavener, MacMillan, Byrd, Tallis, Philips and Parsons
3:30 p.m. St. Luke’s Episcopal Church, Evanston

Chicago a cappella
John William Trotter, music director
Global Transcendence
World Sacred Harmony and Chant
4 p.m. Rockefeller Memorial Chapel, Hyde Park

Music of the Baroque
Nicholas Kraemer, conductor
Sherezade Panthaki, soprano
Meg Bragle, mezzo-soprano
Thomas Cooley, tenor
Peter Rose, bass
Mozart: Requiem
Mozart: Symphony No. 36 (Linz)
Beethoven: Elegischer Gesang
Haydn: Te Deum for the Empress Maria Theresa
7:30 p.m. Pick-Staiger Concert Hall, Evanston
baroque.org

October 20

Music of the Baroque
Nicholas Kraemer, conductor
Sherezade Panthaki, soprano
Meg Bragle, mezzo-soprano
Thomas Cooley, tenor
Peter Rose, bass
Mozart: Requiem
Mozart: Symphony No. 36 (Linz)
Beethoven: Elegischer Gesang
Haydn: Te Deum for the Empress Maria Theresa
7:30 p.m. Harris Theater
baroque.org

October 21

Shen Yun Symphony Orchestra
Original Chinese works and music by Berlioz and Dvorák
7:30 p.m. Symphony Center

October 22

Lyric Opera of Chicago
Strauss: Capriccio
Renée Fleming. Anne Sofie von Otter, Bo Skovhus, William Burden, Audun Iversen, Peter Rose; Sir Andrew Davis, conductor
7:30 p.m. Civic Opera House

October 24

Lyric Opera of Chicago
Mozart: Don Giovanni
Mariusz Kwiecien, Kyle Ketelsen, Marina Rebeka, Ana Maria Martinez, Andriana Chuchman, Antonio Poli, Michael Sumuel, Andrea Silvestrelli; Sir Andrew Davis, conductor
2 p.m. Civic Opera House

Lyric Opera of Chicago
Strauss: Capriccio
Renée Fleming. Anne Sofie von Otter, Bo Skovhus, William Burden, Audun Iversen, Peter Rose; Sir Andrew Davis, conductor
7:30 p.m. Civic Opera House

Haymarket Opera Company
A.Scarlatti: Gli Equivoci nel Sembiante
Karim Sulayman, Chelsea Morris, Erica Schuller, Ryan Townsend Strand; Craig Trompeter, conductor
7:30 p.m. Mayne Stage, Rogers Park

October 25

Haymarket Opera Company
A.Scarlatti: Gli Equivoci nel Sembiante
Karim Sulayman, Chelsea Morris, Erica Schuller, Ryan Townsend Strand; Craig Trompeter, conductor
5 p.m. Mayne Stage, Rogers Park

David Kalhous, pianist
enidsmithdance
Chopin: Four Mazurkas Op. 17
Kurtág: Játékok (Games)
Austin: Twelve Tones Descending into Winter
Janácek: 4 pieces from On an Overgrown Path
Preising: Four Attic Windows
7:30 p.m. PianoForte Studios, 1335 S. Michigan Ave.

Spektral Quartet
Sampler Pack: The Spektral Quartet Octet
Music by David Reminick, Bernard Rands, Glass, Dvorák, Stravinsky, Ligeti, Beethoven and others.
8 p.m. Constellation, 3111 N. Western

Noah Stewart, tenor
Tribute to Carlo Bergonzi
8:30 p.m. Bennett Gordon Hall, Ravinia

October 26

Maurizio Pollini, pianist
Schumann: Arabesque
Schumann: Kreisleriana
Chopin: Piano Sonata No. 2
Chopin: Berceuse
Chopin: Polonaise No. 6, Op. 53
3 p.m. Symphony Center
cso.org; 312-294-3000

October 27

Picosa
Elizabeth Brown: Liguria
Schwantner: Looking Back
Brahms: Clarinet Trio Op. 114
Mozart: Violin Sonata K. 301
Ran: Mirage
7 p.m. PianoForte Studios, 1335 S. Michigan Ave.

Lyric Opera of Chicago
Verdi: Il Trovatore
Yonghoon Lee, Amber Wagner, Stephanie Blythe, Quinn Kelsey, Andrea Silvestrelli; Asher Fisch, conductor
7:30 p.m. Civic Opera House

October 28

Lyric Opera of Chicago
Strauss: Capriccio
Renée Fleming. Anne Sofie von Otter, Bo Skovhus, William Burden, Audun Iversen, Peter Rose; Sir Andrew Davis, conductor
7:30 p.m. Civic Opera House

October 29

Lyric Opera of Chicago
Mozart: Don Giovanni
Mariusz Kwiecien, Kyle Ketelsen, Marina Rebeka, Ana Maria Martinez, Andriana Chuchman, Antonio Poli, Michael Sumuel, Andrea Silvestrelli; Sir Andrew Davis, conductor
7:30 p.m. Civic Opera House

October 30

Access Contemporary Music
Palomar Ensemble
Composer Alive: Brazil
Marisa Rezende: Volante
Liduino Pitombeira: Brazilian Landscapes No.1
Edson Zampronha: Melodia
Clarice Assad/Vesely: The Last Song
Marcos Balter: delete/control/option
Alexander Lunsqui: TOY
7:30 p.m. Instituto Cervantes

No Comments